FONTOS! A kölcsönzés ingyenes, ám az elszállítás, valamint szükség esetén a gyűjtemény biztosítási költsége az igénylőt terheli. A kiállítások csak non-profit orientált programokra kölcsönözhetőek.
Kölcsönzési igény bejelentése: legkésőbb a kölcsönzés előtti 1 hónappal
Kiállítás maximális időtartama: 1 hónap
A kölcsönzési feltételek és a kölcsönzési kérvény az oldal alján tölthetőek le!
A vándorkiállítási gyűjtemény anyaga
1. Japán világöröksége
Az emberiség négymillió éves története során számos civilizációt, kultúrát teremtett és számtalan kulturális örökséget hagyott hátra. Az emberi tevékenység időnként összhangban van a természettel, máskor azonban pusztítja azt. Napjaink egyik fő feladata a kulturális örökségként ránk maradt pótolhatatlan természet védelme.
A Japán világöröksége sorozat Japán, UNESCO világörökségként bejegyzett természeti tájait, szentélyeit, műemlék épületeit ábrázolja, Miyoshi Kazuyoshi fotográfus megörökítése révén.
Tartalom: 67 db kép, 60 x 70 cm-es panelméret
2. A japánok hétköznapi élete
A japán ember hétköznapjait megörökítő panelsorozat a mindennapi élet forgatagába kalauzolja az embert. Utcán hömpölygő tömeg, jelenetek a piacról, sportesemények felvételei, ünnepek és fesztiválok képei segítenek tájékozódni Japán mindennapjainak megértésében.
Tartalom: 40 db kép, 60 x 90 x 2 cm-es és 40 x 60 x 2 cm-es panelméret.
3. Japán építészete: 1985-1996
A sorozat a japán gazdasági virágzás, majd az azt követő stagnálási időszak alatt épült, korában egyedülállónak számító épületek bemutatására koncentrál. A gyűjtemény metropoliszok, nagy és kis városok, vidék, külváros, a természettől visszahódított területek, nyaraló övezetek alcímmel, 7 kategóriába sorolva mutatja be 10 év termését.
Tartalom: 108 db kép, 121 x 91 cm-es és 121 x 61 cm-es panelméret
4. Pillanatképek a japán tea világából
A panelsorozat a tradicionális japán teakészítés művészetét mutatja be, lépésről lépésre gyönyörű közelképeken.
Tartalom: 30 db kép, 45 x 55 cm-es panelméret
1. Japán babák
A sorozat a mély hagyományokra visszanyúló babakészítés egy-egy remekéből válogat. A Lányok illetve a Fiúk Ünnepén díszítésre kerülő babák, nemcsak a gyermekek játékszereiként, de kifinomult művészeti alkotásokként, díszekkel ékesített műtárgyakként is elhíresültek. A sajátos japán eljárással készített osztriga kagylóporral bevont alkotások lágy arckifejezése magas művészeti szintre emeli egy-egy vidék jellegzetes darabját.
Tartalom: A kiállítási anyag 3 szettből, összesen 55 db babából áll, melyek egyenként 135 x 170 x 185 cm, 105 x 101 x 152 cm-es és 40 x 30 x 50 cm-es helyigényűek.
Szettek bemutatása:
1. szett: Lányok ünnepén kiállított babák (állványos szett 15 db babával)
2. szett: Fiúk ünnepén kiállított babák (állványos szett és különálló babák, összesen 6 db)
3. szett: Különböző vidékek baba válogatásai (34 db különálló és csoportos baba)
Az egyes szettek külön-külön is kölcsönözhetőek!
Lányok ünnepén kiállított baba szett Fiúk ünnepén kiállított baba szett
Momotaró, a Barackfiú Hölgy kotóval
2. Papírsárkányok és pörgettyűk
A papírsárkányok ezeréves múltja Japánban igazi sikertörténet. A sárkányépítés annak köszönhette számos újítását, sajátos formavilágát és technikai tökélyre fejlesztését, hogy a sárkányok készítéséhez rendelkezésre állt a kiváló minőségű japán papír és a könnyű bambusz. A sárkányreptetés népszerűségének elterjedésével az ország minden területén a sárkányok legkülönbözőbb típusai és formái alakultak ki.
A pörgettyűk kezdetben az arisztokrácia szórakozását szolgálták, a köznép körében csak később váltak kedveltté. Jelenleg közel ezer féle pörgettyű létezik Japánban.
A sorozat a pörgetés módjától függően különféle csoportba osztható pörgettyűk színes választékát tartalmazza.
Tartalom: 42 – 42 darab, sárkányok mérete: 49 x 49 cm és 240 x 80 cm
3. Teaszertartási szett
A japán életben jelentős szerepet játszó, máig is élő teaszertartás a kínai zen-buddhista teaáldozatból fejlődött ki. A 15-16. században japán teamesterek tökéletesítették és tették a közösségi élet mindmáig fontos részét képező ceremóniát esztétikai élménnyé.
A teaszett tartalmazza a teaceremónia valamennyi fontos, rituális kellékét, öntöttvas vízforraló kannán és hordozható öntöttvas tűzhelyen keresztül, a vízmerő-, teahabaró-, teapor szedőkanálon át, a szénhez tartozó eszközökig.
4. Kalligráfia készlet
A kalligráfia az egyik legmélyebb hagyományokkal bíró szépművészeti ág a japán kultúrában. Az ecset művészete azon túl, hogy fontos művészeti értéket képvisel az utókor számára, filozófiai mondanivalója sem elhanyagolható. A kecses vonalakban rejlő elegancia és harmónia az esztétikai gyönyör mellett, mintegy ezer év bölcseletét ruházza át a szemlélőre.
Tartalom: összesen 20 db szett ( 1 szettben: ecset, papírnehezék, tustartó dörzskő, papíralátét, tusrúd), folyékony tus, rizspapír
5. Írás gyakorló tábla
A tábla sajátossága, hogy tus használata nélkül, csupán az ecset vízbe mártásával gyakorolhatjuk az írásjelek megfelelő vonalvezetését. A tábla a kalligráfia készlettől eltérően az írásjelek művészi megelevenítése helyett, inkább az egyszerűbb írásjelek helyes vonalvezetésének begyakoroltatását szolgálja.
A vizes ecsettel a táblához érve megelevenedő vonalak, 3-5 perc elteltével felszívódva lehetővé teszik írásunk tökéletessé fejlesztését.
6. Tradicionális japán játékok
A középkor óta nagy népszerűségnek örvendő hagyományos, kézi készítésű játékok mindmáig elhagyhatatlan kellékei a japán háztartásoknak, kisiskoláknak. A készlet, az egyszerű játékszabályokkal, még a legkisebbek számára is élvezetes játékok mellett, a komoly logikai háttérrel és összetett szabályrendszerrel elhíresült, felnőttek számára is fejtörést okozó táblajátékokig, valamennyi korosztályt kielégítő kellemes időtöltést és szórakozási lehetőséget biztosít.
Tartalom: játékok leány és fiúgyermekek részére, táblajátékok, kártyajátékok
Tartalom: játékok leány és fiúgyermekek részére, táblajátékok, kártyajátékok
7. Tradicionális népi viselet
A jukata, a kimonó egy pamutból készült, könnyed nyári változata. Mind a mai napig, különösen a nyári fesztiválok alkalmával, közkedvelt viselet.
8. "Kamisibai" papírszínház japán népmesékkel
A népi meséket képernyőszerűen megelevenítő papírszínház a fakeretbe csúsztatható nagyméretű lapok segítségével teszi látványossá a történetmesélést. A mesélő a gyerekekkel szembefordulva, a lapok hátoldalán található szöveg felolvasásával, valamint a lapok mozgatásával teszi színesebbé az egyszerű játékmondás élményét.
Kölcsönözhető mesék:
1. Barack Jankó (Momo Taró)
2. Az ernyőkalapos bódhiszattvák (Kaszadzsidzó)
※A mesék japán nyelvűek, igény szerint magyar fordítás is kérhető hozzájuk.
A papírszínház tartozékai:
- fakeret
- mesét tartalmazó kártyák
- mese kezdetének jelzésére szolgáló ütős hangszer
A kölcsönözhető gyűjtemények KATALÓGUSA letölthető INNEN.
A kölcsönzéshez szükséges dokumentumok:
Kölcsönzési kérvény (angolul kitöltendő)
Beszámoló (angolul kitöltendő)
Felelős munkatárs:
Zugor Valentina (Valentina_Zugor@jpf.go.jp)